Partneři portálu O divadle

Mecenáši

29. května 2024

Šumař na střeše (Městské divadlo Kladno)

Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit

Chudý, životem ztrápený a přesto humor neztrácející, mlékař Tovje má rád tradice, svou ráznou ženu Goldu a hlavně svých pět dcer. Jenže dcery odrůstají a nová generace pohlíží na svět trochu jinak. A tak o dohazovačky najednou už nikdo nestojí, dcery se vdávají z lásky a Tovjemu před očima mizí staré jistoty.

Příběh o lásce – ať už té vášnivé či rodičovské, lásce k domovu anebo k rodné vesnici – se odehrává ve vesnici Anatěvka na počátku 20. století. A tak do toho, co by mohlo vypadat vcelku obyčejně, vstupují velké dějiny, které rozvíří osudy židovské rodiny i celé Anatěvky.

Šumař na střeše, jehož námětem je humoristická kniha Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery, je jedním z nejinscenovanějších muzikálů vůbec. Hraje se po celém světě – nejen v USA a Evropě, ale i v Jižní Americe, Africe i v Asii; například jen v Japonsku byl inscenován už více než 1300 krát.

Celosvětová obliba Šumaře na střeše tkví jak v příběhu, který je se vší tragikou i komikou ryze lidský, plný lásky, humoru a osudovosti, tak v hudbě, která v sobě snoubí řadu hudebních vlivů jak americké muzikálové tradice, tak tradice židovské. Šumař na střeše se tak právem řadí k vrcholným dílům hudebního divadla 20. století.

Režisér výpravné inscenace Jaroslav Slánský: „Jsem velmi pyšný na náš soubor. Je skvěle herecky i pěvecky disponován a já se těším, že v Šumaři na střeše se všechny kvality našich hereček a herců naplno zúročí.”

Autor: Jerry Bock, Joseph Stein, Sheldon Harnick, překlad: Pavel Šrut, režie: Jaroslav Slánský, dramaturgie: Anna Smrčková, Adéla Vondráková, scéna: Michal Spratek, kostýmy: Linda Holubová, choreografie: Ivana Hannichová, dirigent: Michal Macourek, korepetice: Zdeněk Dočekal, světelný design: Martin Kumšta

Hrají: Jan Krafka, Lenka Zbranková, Kristina Sitková, Tereza Martinková j.h., Barbora Hron Vovsíková, Vítězslava Karolová j.h., Jana Zenáhlíková, Anna Romanovská j.h., Gabriela Vermehlo j.h., Zdeněk Velen j.h., Tomáš V. Hron, Tomáš Novotný j.h., Kryštof Dvořáček, Jaromíra Mílová, Miroslav Večerka, Pavel Betka j.h., Michal Kuboušek, Jakub Hubert, Jiří Š. Hájek, Lukáš Pečenka, Martin Überall j.h., Klára Römerová, Karolína Cibulková j.h., Natálie Škvainová j.h., Milan Pešička a Collegium Modern Prague Orchestra

Premiéra: 8. června

Mohlo by vás zajímat

28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open