Partneři portálu O divadle

Mecenáši

18. května 2024

Úspěšný festival Janáček Brno 2020

„Úžasné, zdravíme z New Yorku.“ /  „Recitál byl nádherný. Velmi mne posílil do dalších dní. Děkuji za krásný zážitek.“ Z ohlasů diváků festivalu live streamu recitálu Jana Bartoše.

Letošní ročník prestižního operního a hudebního festivalu Janáček Brno se musel přizpůsobit aktuální komplikované situaci. Festival přesto v Brně od 28. září do 16. října proběhl s velkým úspěchem  – podařilo se udělat maximum pro zachování jeho programu, který se dotýkal umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních.

„Moc děkujeme za Vaši flexibilitu a nabídku ‚náhradního‘ představení, které vzhledem k repertoáru a umělcům bude zcela plnohodnotným zážitkem! Pevné nervy a ještě jednou děkujeme NdB, jak skvěle zvládá stávající logistické harakiri.“ (Z ohlasů diváků festivalu)

První festivalový týden (28. 9. – 4. 10.) proběhl jen s menšími změnami programu, festival Janáček Brno byl velmi úspěšně zahájen operou Osud v režii světoznámého Roberta Carsena. Výjimečnou premiéru navštívilo mnoho českých i zahraničních hostů a novinářů.

„V každém případě měla premiéra ‚Osud‘ v Brně téměř osudový efekt. Režisér Robert Carsen při svém debutu v České republice oslavil šikovným vedením emocionálně vzrušující podívanou.“ (MDR Kultur – Das Radio / LFH Dresden, Michael Ernst)

Festival nabídl dále řadu vynikajících koncertních produkcí, ať již koncerty Zemlinského kvarteta, Arnold Schoenberg Chor či dalších špičkových umělců.

„Koncert Zemlinského kvarteta byl vynikající, samotné místo vily Löw-Beer je působivé.“ (Online Merker, Robert Quitta)

„Arnold Schoenberg Chor, jeden z mezinárodně nejuznávanějších sborových souborů současnosti, skvěle a profesionálně předvedl nádherný vokální koncert.“ (Mundoclasico.com, Robert Ferrer)

Závěru týdne dominovala Její pastorkyňa Janáčkovy opery NdB s mimořádným hostem, světoznámou sopranistkou Karitou Mattilou.

„Mattila roli nehraje, ale obývá ji. Její agónie byla hmatatelná a její zoufalství bylo jako plamen, který rostl, dokud ji nepřivedl k nemyslitelnému.“  (Bachtrack, Frank Kuznik)

V týdnu od 5. 10. pokračoval festival s pozměněným programem. Podařilo se zachovat, ať již úpravou programu nebo novými daty koncertů, většinu festivalových akcí. Je jasné, že celková situace s opatřeními souvisejícími s omezením šíření COVID-19 festival Janáček Brno silně zasáhla, a to i koncertní řadu, jelikož nejeden program byl postaven na vokální složce. I přesto byla dramaturgie upravena tak, aby byla stále přitažlivá a zajímavá a zůstala v kontextu původní koncepce programu festivalu.

Ludmila Němcová, ředitelka Nadace Leoše Janáčka: „Už od jara obdivuji vaši pevnou vůli a schopnost přizpůsobení se jakýmkoliv – i nemožným – podmínkám. Dnes vám navíc musím bezprostředně gratulovat k nádhernému programu náhradního večera v Janáčkově divadle.“

Produkci opery Salome, která se nemohla v důsledku vládních opatření odehrát, nahradil s obrovským diváckým úspěchem mimořádný koncert orchestru Janáčkovy opery NdB uskutečněný 10. 10. 2020 v Janáčkově divadle.

„Výsledek byl napůl mrazivý, napůl povznášející.“ (Jindřiška Bártová, Klasika plus)

V týdnu od 12. 10. musel festival na základě aktuálně vyhlášených opatření vlády omezit všechny akce pro publikum v sálech, program byl však nahrazen živými streamy plánovaných koncertů letošního festivalu a záznamy významných akcí minulých festivalů tak, že každý festivalový den nabídl atraktivní produkci. Festival tak vyšel vstříc divákům nejen v České republice, ale i v zahraničí. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. 10. 2020 proběhl rovněž formou live streamu z koncertní síně v Bamberku na web festivalu Janáček Brno.

Jakub Hrůša, dirigent: „Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu.“

Z webových stránek festivalu se tak stala velmi silná platforma. Festivalový web měl více než 100 000 návštěvníků z více než stovky různých států. Live streamy festivalu sledovali lidé z Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Francie, Německa, Mexika, Itálie, Maďarska, Japonska, Nizozemí, Ruska, Jižní Korey, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, USA, Polska a dalších zemí.

Některé z produkcí festivalu Janáček Brno 2020 byly přesunuty na termíny v listopadu a prosinci letošního roku, jedna z produkcí bude uvedena formou live streamu.

Seznam přesunutých produkcí festivalu Janáček Brno 2020:

17. 11. 2020 – Dětský sbor Brno, Divadlo Reduta 18. 11. 2020 – Kostelní písně ze Znorov – folklorní koncert, Červený kostel 25. 11. 2020 – Recitál Tomáše Krále a Matana Porata (produkce bude uvedena formou live streamu) 28. a 29. 11. – Osud, Janáčkova opera NdB, Janáčkovo divadlo 19. 12. 2020 – Koncert Pražského filharmonického sboru, Besední dům Řecké pašije, Janáčkova opera NdB – aktuálně hledáme termín realizace produkce v Janáčkově divadle Recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance – aktuálně hledáme termín realizace produkce v divadle Reduta

Galerie

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti