Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Vzpurné ženy z mikve

Osm žen, osm příběhů, osm lidských životů. Dámská šatna Městského divadla v Mladé Boleslavi se rozhodla ponořit do očistné lázně ve hře Mikve, autorky Hadar Galron. Do poklidných vod ortodoxní židovské obce vpluje nová lázeňská. Šira je moderní žena, toužící do zkostnatělé mikve vpustit čerstvý vánek. Především se však chce spřátelit s návštěvnicemi očistné lázně, aby se s důvěrou vložily do jejích rukou. Šéfová Šošana jí však brání, nechce Širu zasvětit do tajemství ostatních žen. Šira se nevzdává, odhodlaně jde za pravdou, kterou snad nakonec objeví.

Všechny ženy, docházející do mikve, skrývají něco, co divák touží odhalit spolu s Širou. Proč musí Šošana každé úterý odejít z práce dřív? Skutečně je Esti šťastná s manželem a šesti dětmi? Proč se Tehíla nechce vdávat a bojí se milování s vlastním mužem? Co ukrývá Hindi pod trvale uhlazeným zjevem? A proč mladičká Eliševa nemluví? Jediná, kdo se mladé lázeňské svěří, je Chedva, kterou týrá manžel, představený obce. Chedva nechce týrání dál snášet, proto se rozhodne situaci za pomoci Širy radikálně řešit.

Herečky se popasovaly se svými hrdinkami s takovou grácií, že si je především divačky okamžitě zamilují nebo je začnou z duše nesnášet. O to větší je pak překvapení, když musejí po všech odhaleních názor radikálně změnit. Svatava Milková je křehkou, ale neoblomnou lázeňskou. Její Šira, spolu s Šošanou Karoliny Frydecké, vévodí celé společnosti Mikve. Stojaté vody starobou čpící mikve rozčeří pokroková Miki v podání Lucie Matouškové. Přináší sem humor a čerstvý vítr moderní doby. Tehíla Hany Marie Marouškové je nešťastnou dívkou, které vnutili domluvený sňatek a ona se snaží uniknout. Jenže židovské zákony hovoří jinak, a tak si neví rady. Zvědavá Esti v podání Aleny Bazalové je na první pohled prostinká sympaťačka, ale už na ten druhý je jasné, že je třeba dát si na ni pozor. Ví totiž o každém všechno a nebojí se to použít.

Hindi Evy Reiterové opravdu není milování hodná. Je to hašteřivá a nenávistná žena, která ničí Širu. Jenže, nic není takové, jak se na první pohled zdá a možná, že i Hindi se ukáže v jiném světle. Chedva Ivany Nováčkové i její mlčenlivá dcera Eliševa ztvárněná Veronikou Soumarovou si zaslouží bezedný obdiv za to, že se dokázaly vzepřít týrání. Veronika Soumarová zvládla skvěle svou němou roli, a ačkoliv nemá šanci vyjádřit se slovy, dokáže Eliševin příběh obsáhnout pouhou mimikou a řečí těla.

Mikve je hrou o ženách, ale nejen pro ně.

Režisér Petr Mikeska dokazuje, že se nebojí výzev a i čistě ženské téma umí zpracovat citlivě a přitažlivě. Mikve je příběhem, jenž se vryje hluboko do duše, aby tam navždy zůstal. Skvělé herecké výkony jsou orámovány krásnou scénou Michala Syrového a jednoduchými kostýmy Agnieszky Páté-Oldak. Inscenaci ozvláštňuje i živý hudební doprovod v podání Petra Prokeše.

Autorka Hadar Galron napsala mnohovrstevnou hru, odhalující osudy nesourodé skupiny žen. Co se stane, když se ženy náhle rozhodnou vzepřít řádu světa a bojovat o vlastní místo na Slunci? Otázky se vrší, aby nakonec dospěly v šokující rozuzlení.

Mám ráda silné příběhy a myslím, že autorka vytvořila dokonale barevnou skupinu hrdinek, aby si každý divák vybral svou favoritku. Tvůrci v Mladé Boleslavi nechávají skvěle zaznít všech osm lidských osudů. Mikve je pro mě hrou o ženách, ale nejen pro ně.

Galerie

Narodila jsem se a žiju v Praze. Pracuji v knižním nakladatelství, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, protože se ráda dělím o zážitky.

Mohlo by vás zajímat

28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open