Partneři portálu O divadle

Mecenáši

23. června 2024

Zlomvaz 2024 FRESH (DAMU)

Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a studentky druhého ročníku katedry produkce DAMU. Letošní podtitul je odezvou na dlouhotrvající debatu o tradicích a inovacích, které každý ročník festivalu přináší. Dramaturgie se tak soustředí na projekty, které jsou čistě studentské a svými tématy či zpracováním aktuální a FRESH. Důležitým měřítkem výběru byl i vztah inscenačního týmu k dané inscenaci – mít kladný vztah k vlastní divadelní tvorbě, k uváděným dílům, k lidem, s nimiž je tvoří.

Na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU propojené a spřátelené. Brněnská JAMU představí svá monodramata a inscenace, které vznikly v ateliéru fyzického divadla.  Prvním monodramatem je vesmírně laděný příběh s názvem Deník Iljona Tichého v hlavní roli s Kanwarem Šulcem; komediálně laděná je i Královna hajzlu autorky Karolíny Vaňkové v podání Andrey Tesařové. V Úněticích pak uvedou něžný příběh inspirovaný životem praprababičky herečky Markéty Bohadlové v režii Emmy Žežulové s názvem Všechno své si nosím s sebou. Ateliér fyzického divadla se divákům představí v inscenace Sólo, a také v polsko-české spolupráci Nie wołno kochać a Obraz ženy, za který byla na festivalu Setkání-Encounter oceněna herečka Barbora Šimová. Zásadními inscenacemi festivalu bude JAMU-DAMU spolupráce Dvojité W a performance v Kafé DAMU Někdo musí š kola ven.

Studenti bratislavské VŠMU uvedou absolventskou inscenací Leonce a Lena, Koniec Eddyho na motivy autobiografických knih Édouarda Louise nebo monodrama Judáš.

Pražští studenti a studentky budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder: katedra činoherního divadla uvede inscenaci Iluze od současného dramatika Ivana Vyrypajeva, katedra výchovné dramatiky vystoupí s projektem Kniha přání a stížností. Festival nabídne i několik projektů katedry autorské tvorby a pedagogiky a katedry alternativní tvorby a pedagogiky, které proběhnou v prostorách školy i v Úněticích: např. inscenace Indiánská Filipa Nováka nebo Společně od uskupení PĚTŽEN. Jako projekt do divadla DISK byl netradičně zvolen titul z Hudební a taneční fakulty AMU – Entropie, magisterská práce Ester Trčkové, studentky choreografie.

Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou z Roztok u Prahy do Únětic procházkou, kterou pro festival připravili studenti a studentky magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Zlomvaz 2024: DAMU a Únětice, 12.-15. června

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ