Partneři portálu O divadle

Mecenáši

7. června 2023

Návštěva Domu Usherů II bude velkým zážitkem

Poslední premiérou sezony 2018/19 v kladenské činohře bude originální autorská inscenace režiséra Jiřího Š. Hájka. Z generálních zkoušek, snad bez přílišného vyzrazování, referuje Kristýna Čepková.

Na svém povolání mám nejraději, když můžu chodit na představení, zkoušky, zkrátka sledovat, jak se rodí divadlo. Inscenace, které neobstarávám coby dramaturg, ale má je na starost má kolegyně Anička, či kolegové v jiných divadelních domech, jsou pak pro mě vyloženě za odměnu. Pokud se mi podaří propadnout se v sedadle do říše fantazie, snů a zcela se odpoutat od reality i své profese, pak si mohou tvůrci gratulovat.

V tomto týdnu jsem se nechala postupně vtáhnout do Domu Usherů II. Žánrově pestrá pocta svobodné lidské imaginaci a Edgaru Allanu Poeovi je autorským i režijním počinem Jiřího Š. Hájka a jeho týmu. Na jevišti (i jinde) se tentokrát sešla nadpoloviční většina hereckého souboru, hlavních rolí se strhujícím způsobem zhostili Zuzana Mixová, Ondřej Volejník a Viktor Zavadil.

V inscenaci najdete ode všeho trochu – napětí, hrůzu, fantaskní obrazy, černý humor, poezii, hudbu a také spoustu detailů, ke kterým se vyplatí být opravdu pozorní… Na vrcholu všeho se totiž (ne)nápadně zableskne poselství, které v kontextu současného světa bere dech. To už by si ale měl objevit každý divák sám.

“Návštěvu druhého Domu Usherů” (jinak tento divácký zážitek ani nelze nazvat, jelikož se hraje téměř v celé budově divadla a rozhodně ne jen od třetího zvonění) vřele doporučuji jako působivou show i lehce adrenalinový zážitek. Pro velkou část publika to zřejmě bude inscenace, kterou nestačí vidět jen jednou.

S velkým očekáváním prvních diváckých reakcí přeji svým kolegům na tuto sobotu: ´ZLOMTE VAZ!’

Kristýna Čepková, dramaturgyně MDK II

PS: Představení sice budou lehce interaktivní, ale nebojte se, k herectví vás u Usherů nutit nebudou… Občas se jen ocitnete v samém centru dění. A to je někdy opravdu nenahraditelný pocit.”

(video)
(video)

Galerie

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Mohlo by vás zajímat

2. 6. 2023
Divadlo F. X. Šaldy se vydává na Cestu po Liberci
25. 5. 2023
Divadlo Na zábradlí uvede 16. června poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení
24. 5. 2023
DEKKADANCERS vstoupí do nové divadelní sezóny spoluprací s významným choreografem Arthurem Pitou. Uvedou Tramvaj do stanice Touha
24. 5. 2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera