Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. července 2024

Divadlo Bez zábradlí a Cikáni jdou do nebe

Divadlo Bez zábradlí zahajuje svoji 28. sezónu sloganem #tatosezonasenezvrtne.

Celý soubor samozřejmě doufá, že hygienická situace dovolí lidem brzký návrat k normálnímu životu, ke kterému v Praze samozřejmě patří i pravidelná návštěva divadel. Slogan odkazuje na komedii Hra, která se zvrtla, v níž exceluje Karel Heřmánek mladší.

Hra, která se zvrtla (Divadlo Bez zábradlí), The Play That Goes Wrong

Velká bankovní loupež (Východočeské divadlo Pardubice), GRAND Festival smíchu 2019

Hana Heřmánková: „Pro tento rok jsme vybrali, myslím, trefný a trochu optimistický slogan: ‚Tato sezóna se nezvrtne!‘ Odkazuje na úspěšnou komedii, kterou jsme uvedli na zkrácenou a poněkud pokaženou loňskou sezónu, a zároveň ukazuje naše odhodlání postavit se všem protivenstvím s pevnou vírou, že letos se to už nezvrtne. Budeme se snažit ze všech sil a věříme, že nás naši diváci podpoří. Bez nich to nemá smysl!“

Nové vedení DBZ a Prague Shakespeare Company

Od ledna 2021 bude Divadlo Bez zábradlí pravidelně, zhruba jednou měsíčně, hostit soubor Prague Shakespeare Company, hrající v angličtině. Toto hostování je důsledkem úspěšné spolupráce s Guyem Robertsem, který v Divadle Bez zábradlí v minulosti režíroval Shakespearovu komedii Mnoho povyků pro nic a v současnosti zde pracuje jako režisér na adaptaci Homérovy Iliady.

V průběhu sezóny pak dojde k proměně ve vedení divadla, které postupně přechází z rukou zakladatelské manželské dvojice Hany a Karla Heřmánkových do sourozeneckých rukou jejich synů Karla a Josefa, kteří začátkem roku 2021 definitivně převezmou role programového ředitele (Josef Heřmánek) a výkonného ředitele (Karel Heřmánek ml.). Hana a Karel Heřmánkovi zůstanou v divadle v pozicích konzultantů.

Off-program Divadla Bez zábradlí

Součástí dramaturgického plánu bude také systematický doprovodný kulturní a vzdělávací program. Tento program se bude tematicky vztahovat k uměleckým aktivitám divadla, k výročím spojeným s význačnými představiteli české i světové kultury a jejich tvorby a v neposlední řadě k pravidelným projektům a tradicím v průběhu roku, jakými jsou třeba Vánoce v Divadle Bez zábradlí nebo Noc divadel.

Off–program přinese přednášky, které představí veřejnosti kontext a význam daného dramatického díla či osobnosti, diskuse s tvůrci nastíní průběh přípravy a s ní spojené tvůrčí otázky a volby. Scénická čtení pak divákům umožní seznámit se s další uměleckou tvorbou. Součástí Off–programu bude i červencový workshop Summer Shakespeare Intensive pořádaný divadelním souborem Prague Shakespeare Company.

Josef Heřmánek: “V budoucnu budeme uvádět tři premiéry ročně, z nichž jedna bude reprezentovat minoritní evropskou dramatiku. Budeme mít hry z Norska, Portugalska, Nizozemska a Litvy. Jsou to kultury, se kterými se český divák nesetkává příliš často a myslíme, že tak strašně obohatíme pražskou dramatiku.”

Cikáni jdou do nebe (premiéra 7. a 8. září 2020)

autoři: J. Doga, E. Lotjanu, J. Janda, P. Malásek, režie: Radek Balaš, scéna: Jozef Ciller, choreografie: Jana Burkiewiczová, hudební režie: Petr Malásek, kostýmy: Jana Zbořilová, pěvecké nastudování: Jana Balašová

Hudebně-dramatická balada s podmanivými melodiemi a temperamentním tancem. Strhující podobenství o věčné lidské touze, o svobodě, vášni a lásce, která dokáže zničit sama sebe v příběhu osudové lásky krásné Rady a zloděje koní Lujko Zobara. Divadlo současnou inscenací navazuje na uvedení titulu před šestnácti lety.

Petr Malásek: “Já jsem byl před těmi 16 lety strašně šťastný a bylo pro mě ctí, že jsem byl přizván do týmu divadla – postarat se o úpravu hudby a i tam něco málo dopsat, i když je těžké zasahovat do takhle kultovního díla. Byli jsme na to dva s Idou Kellarovou, což je velká odborncie na romskou hudbu. Byla to strašně krásná práce, protože ten muzikál je nejen jeden z nejemotivnějších muzikálů, které znám, a ta hudba jde přímo do srdce, ta nejde snad ani přes uši. A je strašně hezké se podílet na tom vzniku. A já jsem hrozně šťastný, že po těch 15 letech se po docela náročných konkursech podařilo vybrat skvělé lidi, kteří byť svým původem nejsou Romové, tak to částečně vůbec není poznat.”

(video)

Hrají: Peter Pecha, Kateřina Marie Fialová/ Felicita Prokešová, Josef Vrána, Zdeněk Žák/ Dušan Sitek, Petr Pospíchal/ Zdeněk Maryška, Filip Kaňkovský, Milan Peroutka/ Tomáš Smička , Michal Kavalčík/ Ondřej Bábor, Josef Fečo, Martin Kubačák, Ludmila Molínová/ Johanna Tesařová, Eliška Ochmanová/ Felicita Prokešová, Adriana Bessogonov, Andrea Holá/ Mária Bikárová, Jennifer Boldiová/ Veronika Heráková/ Beáta Strohnerová

Další premiéry sezóny 2020 / 2021

Iliada (premiéra: začátek roku 2021)

autoři: Lisa Peterson a Denis O’Hare (divadelní zpracování Homérova eposu Ilias), překlad: Josef Heřmánek, režie: Guy Roberts, hudba: Patrick Neil Doyle

Komorní drama na motivy Homérova eposu v režijním zpracování Guye Robertse. Hra vychází z klasického tématu a dotýká se stále aktuálních motivů hněvu, cti, války a smíru, zároveň klade silný důraz na formu, v níž se vzájemně doplňuje klasická Homérova báseň v hexametru se současným moderním jazykovým a divadelním projevem.

Kabaret (premiéra jaro 2021)

autoři: Joe Masteroff, John Kander, Fred Ebb, překlad: Ivo T. Havlů, režie: Radek Balaš, choreografie: Jana Burkiewiczová, hudební režie: Petr Malásek

Děj se odehrává roku 1931 v Berlíně, předním kulturním centru Evropy a ohnisku politického vření tehdejšího Německa. Berlín byl tehdy ovšem také vyhlášeným městem neřesti a uvolněné morálky. Sem přijíždí za inspirací a zážitky mladý americký spisovatel Cliff Bradshaw. Do jeho pracovních i existenčních plánů vzápětí hluboce zasáhne známost se svéráznou dívkou Sally, ale i nastupující a krok za krokem vítězící Hitlerův nacismus, jenž postupně proniká do životů všech okolo, bortí vztahy a jistoty, zhoubně deformuje lidské charaktery a ničí osudy, aby zanedlouho započal svou tragickou éru „soumraku lidstva“.

Galerie

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory